Na pełnym morzu

Pamiątka

To czyńcie na moją pamiątkę.

Łk 22, 19b

Słowo Kapitana

Ahoj! Rozpoczynamy drugi tydzień naszych rekolekcji. Wypłynęliśmy na otwartą przestrzeń duchowej głębi, na której czeka nas przybliżenie sobie różnych nazw naszego skarbu. Płyniemy na tajemniczą wyspę właśnie po to, aby go odkryć.

To jak coś lub kogoś nazywamy ma ogromne znaczenie! Przypatrzmy się np.: imionom. W Piśmie Świętym wskazywały one na jakieś ważne wydarzenia, misję powierzoną konkretnemu człowiekowi lub określały charakter danej osoby. Wystarczy powiedzieć, że imię Jezus znaczy „Bóg zbawia” – chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Krzysztof to „Niosący Chrystusa”, Katarzyna – „Czysta, bez skazy”; Anna – „Wdzięk, łaska”, itd.

Posłuchajcie zatem jakimi nazwami określamy nasz najcenniejszy skarb i co one oznaczają?

Spotkanie w kajucie

Dla najmłodszych

Zobaczcie jaką pamiątkę zostawił nam Pan Jezus! Przypomnijcie sobie te chwile i porozmawiajcie z rodzicami, czy to tylko zwykła pamiątką? A może coś więcej?

Dla nieco starszych

Ramowy plan spotkania

Konspekt spotkania

Fragmenty z Katechizmu

Morskie opowieści

Nasłuchaliście się dzisiaj na temat różnych nazw naszego skarbu. Wszystkie jednak prowadzą do tego, aby z wielką uwagą Go poznawać z różnych perspektyw. Posłuchajcie, co stało się dawno, dawno temu pewnej kobiecie, która nie wzięła sobie tych słów do serca.

Aktywizacja pokładowa

Wiele mówiliśmy już o różnych pamiątkach, które przypominają nam jakieś wspomnienia. Warto ich nie zapomnieć! Proponujemy Wam stworzyć własny album, w którym nie zabraknie miejsca na piękne historie z waszego życia. Czy znajdzie się tam odrobinka na wspomnienie z poszukiwania Najcenniejszego Skarbu?

Modlitwa pod gwiazdami

Zakończył się dzień, kolejny dzień podróży… Czas abyś usiadł teraz przed krzyżem, u stóp Pana, skupił się całkowicie na Nim, na Jego obecności. Wycisz się, odetchnij – i wsłuchaj się w treść piosenki:

Dzisiaj odkryłeś, że Eucharystia jest pamiątką, którą Jezus zostawił, aby o sobie przypominać – że przychodzi w niej do naszych serc, karmiąc nas i posyłając do pełnienia woli Bożej.

Uwielbij go dzisiaj, oddaj Mu cześć:
Jezu, uwielbiam Cię za dar Eucharystii, za ten Najświętszy Sakrament, w którym chcesz przychodzić do naszych serc. Uwielbiam Cię, Boży Baranku, który ofiarowałeś się za mnie na krzyżu, abym ja mógł zostać zbawiony, abym mógł żyć wiecznie. Uwielbiam Cię w Twoim Świętym Chlebie, w którym przychodzisz do mojego serca, nieustannie je przemieniając. Uwielbiam Cię, cichy, pokorny Zbawicielu, w Twojej pamiątce, którą nam zostawiłeś. Przepraszam, że tak często nie dostrzegam jej ogromnego znaczenia. Spraw, abym bardziej doceniał ten dar, który zostawiłeś, abym dzięki temu, czego się dzisiaj dowiedziałem, mógł lepiej i głębiej przeżywać każdą Eucharystię.

Ahoj! Dobrej i spokojnej nocy!

Podziel się sobą!
Bardzo dziękujemy Wam za wspólne tworzenie projektowej rodziny! Mamy nadzieję, że zamieszczone na stronie materiały pozwoliły Wam lepiej przeżyć ten dzień. Jeśli tak było, a czujecie w swoich sercach, że warto się tym podzielić – wyślijcie do nas maila ze zdjęciem, filmikiem lub dobrym słowem. Niektóre z nich wykorzystamy na naszej stronie. Dobrze, że jesteście!
[email protected]