II Tydzień Wielkiego Postu

SUKCES

Śladami Jezusa

Minął pierwszy tydzień Wielkiego Postu, w którym wylądowaliśmy na pustyni. Pan Jezus nauczył nas, że samotność też jest ważna i potrzebna w naszym życiu. Choć raczej nie lubimy przebywać sami, to czasem potrzebujemy tego, aby się wyciszyć, posłuchać swoich myśli i swojego serca oraz porozmawiać z Panem Bogiem. W tym tygodniu przenosimy się w góry… a co tam się stało? Posłuchajcie niedzielnej Ewangelii.

 

Pan Jezus idąc w góry zabrał ze sobą swoich najbliższych przyjaciół, aby pokazać im kim tak naprawdę jest… pokazał, że jest prawdziwym Synem Bożym. Apostołowie byli tym widokiem zachwyceni, ale i przerażeni. Idąc za Jezusem w góry również możemy wpaść w zachwyt, tak jak wtedy, gdy odnosimy jakieś sukcesy. Możemy jednak poczuć też gorycz porażki, patrząc na to, co nam się nie udaje. Ciekawe, co ma nam do powiedzenia kolejny gość w programie „Śladami Jezusa”? Tym razem rozmowę z Orłem Joachimem poprowadzi ks. Łukasz. Zobaczcie sami!

 

Sukces kojarzy się raczej z czymś dobrym, ale czy zawsze tak jest? Ciekawe, co wy myślicie na ten temat? Koniecznie napiszcie o tym na naszym profilu fanpage na Facebooku, a teraz posłuchajcie, co myślą o tym bohaterowie kolejnego filmu.

 

Na koniec sprawdzimy, czy uda się Wam osiągnąć sukces!! Ciekawe, czy znacie się na geografii… hmmm, no i jak tam wasza znajomość angielskiego? Życzymy powodzenia!

 

„Do pobrania – proponowany konspekt spotkania!”

Czas dla nas

Witajcie kochane rodzinki! Jak tam się trzymacie? Podzielcie się tym komentując nasz fanpage. Czy wysłuchaliście ostatnich rozważań na temat samotności? Ciekaw jestem, co teraz przygotowali dla nas Justyna i Marcin… no bo przecież mówimy o sukcesie! Jakie sukcesy i porażki ponosi się w małżeństwie?

 

A teraz czas dla rodzinki!!! Na ten tydzień proponujemy Wam wspólne, domowe przeżycie Drogi krzyżowej. Podzielcie się stacjami i sami przygotujcie do nich rozważania. Niech będą to słowa płynące prosto z serca, tak jak potraficie! Dla Pana Jezusa najważniejsza jest szczerość serca… mamy nadzieję, że podzielicie się z nami własnymi rozważaniami? Koniecznie wyślijcie je na maila: [email protected].

Księga Tradycji

Naszą Księgę tradycji rozpoczynamy rozważaniami Drogi krzyżowej Pana Jezusa. W ostatnim tygodniu mogliśmy przysłuchać się pierwszym trzem stacjom. Teraz czas na spotkania… i to nie byle jakie spotkania! Trzy wyjątkowe osoby… wyjątkowe i piękne…

 

Stacja IV – „Pan Jezus spotyka swoją Matkę”

 

Ciekawe jak czuła się Maryja i Jezus patrząc sobie w oczy… czy potrafisz to sobie wyobrazić? Zawsze kiedy o tym myślę, to na moich oczach pojawia się kropelka łzy. Dobrze, że wśród okrzyków i obelg rzucanych w stronę Pana Jezusa znalazły się osoby, które mu współczuły. Kolejna z nich na początku nie była taka chętna do pomocy… czy wiecie o kogo chodzi? Oczywiście! Szymon z Cyreny… aby pomóc Jezusowi został do tego przymuszony… szybko jednak zrozumiał, kim tak naprawdę jest Ten, któremu pomaga… Stacja V: „Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi”

 

No i trzecie spotkanie. Ocierając twarz Jezusowi nie wiedziała jaki otrzyma od Niego prezent… ale wy już wiecie! Ta historia podpowiada nam, że w każdym człowieku skrzywdzonym i biednym możemy znaleźć odbicie Jezusa! Stacja VI: „Weronika ociera twarz Panu Jezusowi”

 

Rozważaniom towarzyszy wypełnienie metrowej kolorowanki! A czy Wy już ją macie? Jeśli nie, możecie to uczynić klikając w poniższy link:

Sklep „Błogosławieństwa”

 

No i coś na temat Wielkiego Postu.

Ostatnio zastanawialiśmy się, co oznacza kolor fioletowy. Tym razem przyjrzymy się nieco bardziej samemu nabożeństwu Drogi krzyżowej. Ciekawe czy wiecie skąd się wzięła? No i czy pierwsi Chrześcijanie modlili się w taki sposób? Odpowiadając sobie na te pytania przyjrzymy się obrazkom przedstawiającym sceny spotkania z osobami, o których słyszeliśmy już trochę w rozważaniach.

 

W pierwszych wiekach Chrześcijaństwa wierzący nie rozpamiętywali tak bardzo scen związanych z Męką Pana Jezusa, ponieważ bardziej koncentrowali się na tym, co chwalebne, czy na Jego zmartwychwstaniu. Przełom w tej kwestii pojawił się wtedy, gdy św. Helena wyruszyła na poszukiwania krzyża, na którym umarł Jezus. Właśnie to wydarzenie spowodowało, że wielu ludzi starało sobie wyobrazić to, co Pan Jezus musiał wycierpieć za nasze grzechy. Pierwsze takie rozważania były jednak bardzo luźne i nie przypominały tego nabożeństwa, które znamy dzisiaj.

 

Z biegiem czasu zaczęto rozważać kolejne stacje Drogi krzyżowej. Tak dla przykładu o św. Weronice wspominano dopiero w XIV wieku, a stacje z upadkami Jezusa dodano prawie dwieście lat później. 14 stacji, które znamy obecnie, pierwszy raz użyto w 1741 roku. Tak, tak… dopiero wtedy! Ciekawostkę stanowi również fakt, iż słowo „stacja” oznacza służbę. Człowiek rozważając zatem poszczególne stacje powinien uświadomić sobie, że życie powinno być służbą z miłości do Boga i do drugiego człowieka. Przecież to właśnie miłość zawiodła Jezusa na krzyż!

 

Zapamiętaj!

* Droga krzyżowa pokazuje nam ogromną miłość Jezusa do każdego człowieka!
* Rozważając jej stacje starajmy się sprawić, aby nasze życie było „dla” Boga i „dla” drugiego człowieka, z miłości…
* Postaraj się uczestniczyć w tym nabożeństwie w swojej parafii!

Macha z Nieba

Witajcie w sekcji, w której poznajemy ks. Jana Machę. Poprowadzi nas przez nią Madzia, która sama zafascynowała się Hanikiem! W tym miejscu dziękujemy p. Agnieszce Huf za przygotowanie opowieści o tym wyjątkowym księdzu oraz p. Dominice Szczawińskiej za przeprowadzenie wywiadów z potomkami Jego rodziny! Nie czekając dłużej zapraszamy!

 

Podanie, chwyt, rzut… GOOOL! I kolejny, i jeszcze jeden! I tak aż do zdobycia medali i to nie byle jakich – drużyna, w której grał Hanik, zostaje wicemistrzem Polski w piłce ręcznej! Kiedy wracają ze srebrnymi medalami na szyjach, czują dumę i radość. W końcu długo trenowali, żeby osiągnąć sukces! Ale w szkole o te sukcesy trochę trudniej – na świadectwie dojrzałości ma w większości trójki. Kiedy idzie na studia, zabiera się więc ostro do nauki – wie przecież, że na sukces trzeba sobie zapracować. Wysiłek nie idzie na marne – studia kończy z samymi piątkami!

 

Gra planszowa „Macha z Nieba”

Ciekawą propozycją do poznania różnych dróg do świętości jest specjalnie przygotowana na tę okazję gra planszowa „Macha z nieba!”, której patronuje Hanik! Szczegóły dotyczące gry już niebawem pojawią się wkrótce w tej sekcji!

Podziel się sobą!

Dziękujemy Wam za to, że dzielicie się z nami tym, jak przeżywacie czas Wielkiego Postu z Holyweek! Prezentujemy kilka Waszych prac i mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej!

 

 

 

Wyróżnione pracę podamy Wam już niedługo!

 

Pamiętajcie, że zbieramy wśród nadesłanych materiałów na maila [email protected] wybierzemy i wynagrodzimy najciekawsze z nich!

 

Katechetów prosimy, aby wysyłając maila wpisać w jego treści nazwę szkoły, konkretną klasę oraz swoje imię i nazwisko. Każda klasa może wysłać jedną pracę w tygodniu (katecheta może wysyłać kilka opracować z różnych klas).

Udostępnij:
Chciałbyś nas wspomóc?
Numer konta bankowego: Raiffeisen Polbank 72 1750 0012 0000 0000 2670 3198
Odbiorca: Fundacja Młodzi dla Młodych
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe fundacji, holyweek

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: