IV Tydzień Wielkiego Postu

ZAUFANIE

Śladami Jezusa

Jak ten czas nam szybko leci! Jutro rozpocznie się 4 Niedziela Wielkiego Postu, a więc Niedziela Radości! W niej to właśnie będzie dominował kolor różowy… no, ale po kolei. Wpierw Boże Słowo… dzisiaj trochę spokojniej, bo ostatnio to się Pan Jezus trochę zdenerwował:

 

Nikodem przyszedł porozmawiać z Jezusem, a było to wyjątkowe spotkanie. Pan Jezus powiedział mu, że musi narodzić się na nowo, że to wszystko z Ducha Świętego, a dzisiaj mówi o wywyższeniu Pana Jezusa. Zapewne jesteście ciekawi, jak to spotkanie skomentują nasi księża redaktorzy i zaproszony gość? Powitajmy dzisiaj żółwia Stefana!

 

Jak co tydzień przyświeca nam jakiś temat. Tym razem to zaufanie, które tak bardzo kojarzy nam się z domem. Żółw Stefan nosi go zawsze przy sobie i chyba dlatego miał z nim małe problemy. Zapytajmy zatem dzieci, z czym kojarzy im się to słowo, tak bardzo potrzebne zarówno w relacji do Pana Jezusa, jak i drugiego człowieka!

 

Na koniec zadanie. Jesteście gotowi, aby podjąć kolejną próbę sprawdzenia siebie? Życzymy Wam powodzenia!

4-Nd-WP-Konspekt-spotkania-zaufanie

Czas dla Nas

Kochani, tematem tego tygodnia jest zaufanie, więc Justyna i Marcin przygotowali filmik na temat zaufania w małżeństwie!

 

A teraz propozycja dla rodzin!

Spędzicie wspólnie popołudnie niedzielne lub jakiekolwiek sobie wybierzecie. Podczas tego czasu porozmawiajcie na temat zaufania. Czym ono jest? I jak objawia się w Waszej rodzinie?

 

Księga Tradycji

Księgę Tradycji zaczniemy tradycyjnie od rozważań stacji Drogi krzyżowej, a zaraz potem trochę o radości, modlitwie, jałmużnie i poście. Zaczynamy!

Stacja X – Pan Jezus z szat obnażony

Trudne to były chwile dla Pana Jezusa… stojąc przed wszystkimi totalnie wyczerpany, wyśmiewany… ale to nie koniec

 

Stacja XI – Pan Jezus przybity do krzyża

Męka trwa jeszcze chwilę… wybija godzina 15:00, a Jego serce bije coraz wolniej, aż w końcu przestaje… ziemia spowita zostaje mrokiem…

 

Stacja XII – Pan Jezus umiera na krzyżu

 

 

Niedziela Radości rozpoczyna IV Tydzień Wielkiego Postu. Być może warto powiedzieć o tym, co może taką wielkopostną radość wprowadzić w serce. Na początku trzeba jednak wspomnieć, że nie ma prawdziwej radości bez doświadczenia goryczy smutku. To właśnie wtedy, kiedy jest nam smutno uświadamiamy sobie, że czegoś nam brakuje, coś straciliśmy, coś nam nie wyszło albo nie jesteśmy tacy, jakbyśmy chcieli być. Towarzysząc Panu Jezusowi z jednej strony patrzymy na swoje grzechy i słabości, ale z drugiej strony cieszymy się tym, że mimo wszystko nas kocha! I to ponad wszystko! To właśnie daje nam radość. W oczach Pana Jezusa jesteśmy bardzo cenni i wyjątkowi, a Jego miłość jest tak wielka, że nie przyćmi jej żaden grzech!

 

Co możemy zrobić, aby odwdzięczyć się za tę miłość? Oczywiście też pokochać. To nie jest takie łatwe, chyba dobrze o tym wiemy. Nasza miłość jest niedoskonała, ale i tak cenna w oczach Pana Boga. Wystarczy przyjąć Jego dar! Tylko tyle i aż tyle. Oprócz wypowiadanych słów modlitwy, wiarę wyznajemy sercem, a efektem tego jest nasze życie. Może właśnie dlatego Kościół w tym czasie daje nam trzy wskazówki, które pozwalają nam ćwiczyć się w miłości: Modlitwa – Post – Jałmużna.

 

O modlitwie słyszeliśmy ostatnio. Post jest wyrzeczeniem się czegoś dla Boga. Nie musi się wiązać z jedzeniem! Nie zawsze pościć znaczy mniej jeść albo unikać słodyczy. Post może dotyczyć wszystkiego tego, co sprawia nam przyjemność albo jest tego za dużo w naszym życiu. Może warto zrobić sobie taki post od telefonu, komputera, Facebooka lub czegoś innego, co pozwoli ci poczuć choćby na chwilę jakąś stratę? Jałmużna zaś to dar z siebie. Znowu nie musi być podzieleniem się pieniędzmi! Zamiast nich możesz podzielić się z kimś swoim czasem, dobrym słowem, gestem miłości. No i na koniec najważniejsze kwestie! Modlitwa, post i jałmużna są piękne i wiele mogą nas nauczyć wtedy, kiedy realizujemy je razem. Spytacie w jaki sposób? Ano np.: Spędzaj dwie godziny mniej przy telefonie lub komputerze, a wykorzystaj to na modlitwę i pomoc drugiej osobie… można? To także daje radość! Wtedy stajemy się podobni do Jezusa. Powodzenia!

Podziel się tą radością z innymi!

Macha z Nieba

W tym tygodniu przenosimy się do pierwszej i jedynej parafii, w której ks. Jan Macha miał okazję posługiwać. Mieści się ona w Rudzie Śląskiej, a patronuje jej św. Józef, którego w tym roku szczególnie wspominamy. To właśnie to miejsce kojarzy się z zaufaniem. Tam Hanik był ze swoim przyjacielem i tymi, którym poświęcił swoje kapłańskie życie.

 

Janek i Antek Gasz poznają się w seminarium, gdzie przygotowują się do tego, aby zostać księżmi. Razem uczą się do egzaminów i modlą w kaplicy, razem jeżdżą na wycieczki i grają w piłkę. Stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Bardzo cieszą się, kiedy Antek – a właściwie już ksiądz Antoni – trafia na parafię, w której od paru miesięcy jest już Hanik – wtedy już ks. Jan. Znowu razem się modlą i razem pracują. Kiedy Hanik trafia do więzienia, doskonale wie, że może liczyć na swojego przyjaciela. W listach często pisze rodzicom, żeby poprosili ks. Antoniego o załatwienie różnych spraw – “ks. Gasz wie, gdzie to jest”, “ks. Gasz wam powie”, “ks. Gasz to załatwi”. Więzienne mury nie niszczą zaufania, jakie jest pomiędzy tą dwójką przyjaciół.

Gra planszowa „Macha z Nieba”

Ciekawą propozycją do poznania różnych dróg do świętości jest specjalnie przygotowana na tę okazję gra planszowa „Macha z nieba!”, której patronuje Hanik! Szczegóły dotyczące gry już niebawem pojawią się wkrótce w tej sekcji!

Podziel się Sobą!

Dziękujemy Wam za to, że dzielicie się z nami tym, jak przeżywacie czas Wielkiego Postu z Holyweek! Prezentujemy kilka Waszych prac i mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej!

 

 

 

Wyróżnione pracę podamy Wam już niedługo!

 

Pamiętajcie, że zbieramy wśród nadesłanych materiałów na maila [email protected] wybierzemy i wynagrodzimy najciekawsze z nich!

 

Katechetów prosimy, aby wysyłając maila wpisać w jego treści nazwę szkoły, konkretną klasę oraz swoje imię i nazwisko. Każda klasa może wysłać jedną pracę w tygodniu (katecheta może wysyłać kilka opracować z różnych klas).

Udostępnij:
Chciałbyś nas wspomóc?
Numer konta bankowego: Raiffeisen Polbank 72 1750 0012 0000 0000 2670 3198
Odbiorca: Fundacja Młodzi dla Młodych
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe fundacji, holyweek

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: