III Tydzień Wielkiego Postu
MODLITWA
Śladami Jezusa
Witajcie kochane dzieci! Nadal chcemy podążać śladami Pana Jezusa. Wielkimi krokami zbliżamy się do tego miejsca, w którym odda swoje życia za każdego z nas… zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się dzisiaj w Świątyni. Posłuchajcie, jakie dziwne wydarzenie miało tam miejsce! Czyżby Pan Jezus się zdenerwował? Co wywołało w Nim tak duże emocje?
Przyznajcie szczerze, kto by się nie zdenerwował? Miejsce, które miało służyć temu, aby się pomodlić, wyciszyć, doświadczyć obecności Pana Boga, stało się targowiskiem, na którym ludzie przekrzykują się, aby coś sprzedać, czy zarobić dużo pieniędzy! Czy dzisiaj jest podobnie? Zapraszamy Was drogie dzieci na kolejny reportaż, który poprowadzi ks. Łukasz z licencjonowaną myszą kościelną Bogumiłem! Przyjemnego oglądania!
A Wy lubicie przychodzić do kościoła? Skoro to miejsce miejsce wyciszenia i modlitwy, to warto je odwiedzać często! Wiemy, że dzisiaj jest to bardzo trudne z powodu panującej pandemii, ale mimo wszystko warto! Dbajcie o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz innych, ale nie zapominajcie o tym, że kościół to dom modlitwy… no właśnie… to znaczy czego?
Ciekawe czy sprostacie zadaniu, które przygotowała mysz kościelna Bogumił? Postarajcie się odpowiedzieć dobrze na pytania! Na pewno dacię radę!
Czas dla nas
Ciekawe, co tam słychać u naszych przyjaciół? Na szczęście są z nami! Tym razem powiedzą nam o modlitwie w małżeństwie. Jak ona wygląda? Czy lepiej modlić się samemu, czy wspólnie? Posłuchajmy tego, co Marcin i Justyna mają nam dzisiaj do powiedzenia!
A co tym razem dla całej rodzinki? Na ten tydzień proponujemy Wam wspólnie się pomodlić! Może uda Wam się zrobić to codziennie? A jak wygląda Wasze wspólna modlitwa? Koniecznie podzielcie się z nami relacją, zdjęciem albo czymś, co nam ją zobrazuje! Pamiętajcie, aby podesłać to na [email protected]!
Księga Tradycji
Podążamy śladami Pana Jezusa nie tylko w miejscach, w których bywał zanim trafił na krzyż, ale także podczas Jego Drogi krzyżowej. Przed nami kolejne trzy stacje… tym razem okupione łzami i ciężarem tego, co przygniata. To, co trudna przynosi jednak dobre owoce, dlatego nie wolno się poddawać!
Stacja VII – Drugi upadek Pana Jezusa
Na tej drodze byli i tacy, którzy współczuli Panu Jezusowi… nawet płakali nad nim… ale czy te łzy były prawdziwe? No i czy można płakać nad tym, co czyni się z miłości? To trudne pytania, na które odpowiedzi nie znały płaczące niewiasty, wspominane w stacji VIII.
Stacja VIII – Jezus pociesza płaczące niewiasty
Kiedy wydaje się, że teraz wszystko się uda, a nie udaje się – naprawdę można się zniechęcić. Dobrze, że Pan Jezus wytrwał do końca. To dla nas wzór wytrwałości i pokory do samego końca.
Stacja IX – Trzeci upadek Pana Jezusa
No i coś na temat Wielkiego Postu!
W tym tygodniu przyjrzymy się nieco bliżej nabożeństwu „Gorzkich żali”, które jest takim uzupełnieniem „Drogi krzyżowej”. Rozważamy w nich mękę Pana Jezusa czyli to, co wycierpiał za nas w ostatnich godzinach swojego ziemskiego życia. Szczególną rolę pełni w nich Maryja – Mama Pana Jezusa, której serce przebił miecz boleści. Zapowiedział to już prorok Symeon. Co ciekawe, to nabożeństwo odprawiane jest tylko w Polsce i w tych miejscach na świecie, gdzie docierają polscy misjonarze!
Historia powstania tego nabożeństwa sięga przełomu XVII i XVIII wieku oraz modlitewnego bractwa św. Rocha, które szczególnie zajmowało się działalnością charytatywną, modlitewną i szerzeniem różnego rodzaju nabożeństw i procesji. Co ciekawe! Powstanie „Gorzkich żali” mogło wziąć się z małej kłótni… ponoć pewnego przełożony tego bractwa zakazał uczestniczyć swoim braciom w procesjach pasyjnych i właśnie wtedy zaczęło powstawać nowe, piękne nabożeństwo. Pierwszy raz zostało ono uroczyście odprawione w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu – 13 marca 1707 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
Gorzkie żale, jako nabożeństwo, posiadają charakter adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której wysłuchuje się kazania oraz śpiewa pieśni, traktujących o męce Pana Jezusa. Rozpoczynają się od tzw.: „pobudki”, która wprowadza lud w rozważanie męki pańskiej, potem hymnu, lamentu duszy nad cierpiącym Chrystusem oraz rozmowy duszy z Matką Bożą. Całość brzmi przepięknie i daje wiele do myślenia. Czy lubicie uczestniczyć w tym nabożeństwie? Posłuchajcie z resztą sami! Wsłuchajcie się w ich treść i podziękujcie Panu Jezusowi za to wszystko, co zrobił dla każdego z Nas!
Zapamiętaj!
* Gorzkie żale to polskie nabożeństwo, które pozwala rozważać Mękę Pana Jezusa w inny sposób niż Droga krzyżowa
* Warto je poznać i w nim uczestniczyć, aby pięknem liturgii doświadczyć tego, co Pan Jezus wycierpiał dla każdego z nas!
* Początki tego nabożeństwa sięgają końca XVII wieku
Macha z nieba
W tym tygodniu sporo czasu chcemy poświęcić modlitwie. Wypada nam zatem zobaczyć, czym ona była dla naszego Hanika! Przenieśmy się zatem w miejsce dla niego szczególne… do Jego parafialnego kościoła, w którym został ochrzczony i tam stawiał pierwsze kroki na drodze wiary.
Kiedy Janek kończy 11 lat, przyjmuje pierwszą Komunię Świętą. Jak on bardzo czekał na ten moment! W końcu może przyjmować Jezusa do serca. Szybko też przyłącza się do wspólnoty Żywego Różańca i każdego dnia zaczyna modlić rozważając jego tajemnice. Choć po szkole zawsze gdzieś biegnie – to na trening, to na kółko historyczne albo literackie, to na lekcje gry na skrzypcach i fortepianie – to zawsze znajduje czas na modlitwę. Chce do tych wszystkich zajęć zaprosić swojego najlepszego przyjaciela – Jezusa.
Gra planszowa „Macha z Nieba”
Ciekawą propozycją do poznania różnych dróg do świętości jest specjalnie przygotowana na tę okazję gra planszowa „Macha z nieba!”, której patronuje Hanik! Szczegóły dotyczące gry już niebawem pojawią się wkrótce w tej sekcji!
Podziel się sobą!
Dziękujemy Wam za to, że dzielicie się z nami tym, jak przeżywacie czas Wielkiego Postu z Holyweek! Prezentujemy kilka Waszych prac i mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej!
Wyróżnione pracę podamy Wam już niedługo!
Pamiętajcie, że zbieramy wśród nadesłanych materiałów na maila [email protected] wybierzemy i wynagrodzimy najciekawsze z nich!
Katechetów prosimy, aby wysyłając maila wpisać w jego treści nazwę szkoły, konkretną klasę oraz swoje imię i nazwisko. Każda klasa może wysłać jedną pracę w tygodniu (katecheta może wysyłać kilka opracować z różnych klas).