I Tydzień Wielkiego Postu

SAMOTNOŚĆ

Śladami Jezusa

Witajcie dzieciaki w sekcji „Śladami Jezusa”! Specjalnie dla Was podążymy za Jezusem drogą, którą przeszedł tutaj na Ziemi od momentu, kiedy zaczął swoją publiczną działalność. Mamy nadzieję, że będzie Wam się podobało, dlatego zapraszamy Was do wspólnego przeżycia tego czasu razem z ks. Łukaszem i ks. Sebastianem, ciekawymi gośćmi – zwierzątkami oraz innymi dziećmi. Jesteście gotowi?

 

Jeśli tak, to zapraszamy na samym początku do zapoznania się z niedzielną Ewangelią, która wprowadzi nas w cały tydzień spotkań na trudny temat samotności. Skoncentrujcie się i wysłuchajcie tego z uwagą!

 

Pan Jezus na pustyni… ciekawe jak tam się czuł? Czy wiecie jak w ogóle żyć w takich odludnych i nieprzyjemnych dla ludzi miejscach? Myślę, że pomoże nam w tym jeden z tamtejszych mieszkańców: Wielbłąd Włodek! Zapraszamy na reportaż z tym niezwykłym stworzeniem!

 

Ciekawe co o samotności wiedzą dzieci? Posłuchajcie ich zdania na ten temat. A co Wy o tym myślicie? podzielcie się swoimi wrażeniami z obejrzanych filmów na naszym profilu fanpage na Facebooku!

 

Na samym końcu zapraszamy, aby troszeczkę odpocząć i zrelaksować się przy pustynnej grze. Zaproście do niej rodzinę lub przyjaciół i zaczynajcie! Wybierzcie swój pionek, naciśnijcie kostkę i przesuwajcie pionek o wyrzuconą liczbę na planszy. Postępujcie tez zgodnie z instrukcją zawartą w programie. Powodzenia! Niech wygra lepszy!

 

 

„Do pobrania – proponowany konspekt spotkania!”

 

Czas dla nas

Czas dla nas to specjalna sekcja poświęcona małżeństwom i rodzinie. Zachęcamy Was zatem, aby wraz z rodzinką Miloch z kanału „Błogosławieństwa” zastanowić się nad ważnymi tematami, które podejmujemy razem w tym Wielkim Poście. Na ten tydzień od razu prawdziwa bomba… samotność. Jak przeżywa się ją w małżeństwie? Czy jest dobra? Potrzebna? Czy raczej trzeba się jej pozbyć? Posłuchajcie, co mają na ten temat do powiedzenia nasi przyjaciele.

 

Samotność w małżeństwie:

 

A teraz czas dla rodzinki!!! Proponujemy Wam zatem, abyście skorzystali z dwóch propozycji zawartych w filmikach ze stacjami drogi krzyżowej – koniecznie zerknijcie zatem do Księgi Tradycji. O czym tam jest?

Propozycja 1 – zróbcie swój własny krzyżyk
Propozycja 2 – Przygotujcie „kartę uczynności”, czyli to, co dobrego możecie zrobić dla siebie nawzajem w rodzinie i postarajcie się to w tym tygodniu zrealizować.

 

Pamiętajcie! Czekamy na Wasze efekty pracy, które możecie wysyłać na maila [email protected]! Najciekawsze prace zostaną wynagrodzone. Więcej szczegółów w sekcji „Podziel się sobą”

Księga Tradycji

Sekcję związaną z Wielkim Postem rozpoczniemy od Drogi Krzyżowej. Trochę więcej na jej temat pojawi się w następnych tygodniach, ale już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z rodzinką Miloch z kanału „Błogosławieństwa”, którzy przygotowali dla Was metrową kolorowankę (możecie ją zamówić na dole tej sekcji) oraz rozważania do poszczególnych stacji. Zatem Stacja I: „Pan Jezus na śmierć skazany”…

 

Stacja II – Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

 

Stacja III – Pan Jezus upada pod ciężarem krzyża

 

Zachęcamy do zakupu metrowej kolorowanki przygotowanej przez naszych przyjaciół z kanału „Błogosławieństwa”! Na jej podstawie prowadzone będą rozważania drogi krzyżowej z ich udziałem.

Szczegóły znajdziecie w tym miejscu:

Sklep „Błogosławieństwa”

 

 

No, a teraz trochę więcej na temat samego Wielkiego Postu!

 

Wiemy już, co oznacza kolor fioletowy w Adwencie, ale czy w Wielkim Poście znaczy to samo? Czy posiada on jeszcze inną symbolikę? Kolor fioletowy w czasie Wielkiego Postu wyraża przede wszystkim pokutę, powagę, ale także nadzieję oczekiwania (tak jak w czasie Adwentu). To oczekiwanie jest jednak inne, bo przenosi nasze myśli ku wieczności – a przede wszystkim ku Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

 

Kolor fioletowy powstaje z połączenia koloru czerwonego i niebieskiego, to połączenie tego, co cielesne/zmysłowe i tego, co duchowe, co prowadzi do nieba! Można by powiedzieć, że kolory te łączą działanie człowieka i Boga. Tak właśnie jest w Wielkim Poście. Pan Bóg daje nam czas, przypominając zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa, ale to od nas zależy, czy przyjmiemy ten dar i jak go wykorzystamy!

 

O postawie pokory i skruchy w tym czasie niech przypominają nam fiołki! Czy znacie legendy, które są z nimi związane? Fiołki rosną blisko ziemi i mają pochyloną główkę, stąd niektóre opowiadania mówią, że są takie, ponieważ wstydzą się tego, co ludzie zrobili Chrystusowi. Ponoć kiedyś były białe, ale stały się fioletowe ze współczucia wobec Maryi, która opłakiwała swojego Syna pod krzyżem. Choć to tylko legendy, ale one uczą nas właściwej postawy w tym niezwykłym czasie i przypominają o potrzebie nawrócenia.

 

Niesamowite ciekawostki 😉 dotyczące Wielkiego Postu:
• Czy wiesz, że w Średniowieczu złamanie postu groziło wybijaniem zębów? Dobrze, że dzisiaj nie ma już takich praktyk (uffff)!
• od połowy Wielkiego Postu pobożni ludzie nie jedli ciepłych i gotowanych potraw, ale żywili się tylko chlebem, wędzoną rybą i suszonymi owocami.
• W wioskach nie używano instrumentów muzycznych, a nawet chowano je, aby nie korciły domowników, by z nich skorzystać!
• Kobiety unikały kolorowych strojów i pięknych ozdób, aby wyglądać skromniej.

 

Macha z Nieba

Witajcie w sekcji, w której poznajemy ks. Jana Machę. Poprowadzi nas przez nią Madzia, która sama zafascynowała się Hanikiem! W tym miejscu dziękujemy p. Agnieszce Huf za przygotowanie opowieści o tym wyjątkowym księdzu oraz p. Dominice Szczawińskiej za przeprowadzenie wywiadów z potomkami Jego rodziny! Nie czekając dłużej zapraszamy!

 

 

Hanik kocha ludzi – a ludzie kochają Hanika. Zawsze otaczają go przyjaciele. Bardzo kocha rodziców i rodzeństwo, ale kiedy trafia do więzienia, jest sam. Szczególnie samotny czuje się w święta. Oczami wyobraźni widzi swoich bliskich zasiadających do stołu, kiedy on jest daleko za więziennym murem. Nawet, kiedy jest mu najbardziej ciężko pamięta, że tak naprawdę nigdy nie jest sam. Pan Bóg, którego tak bardzo ukochał, jest blisko niego nawet w więziennej celi.

 

Gra planszowa „Macha z Nieba”

Ciekawą propozycją do poznania różnych dróg do świętości jest specjalnie przygotowana na tę okazję gra planszowa „Macha z nieba!”, której patronuje Hanik! Szczegóły dotyczące gry już niebawem pojawią się wkrótce w tej sekcji!

Podziel się sobą!

Podzielcie się sobą i tym, w jaki sposób spędzany Wielki Post razem z Holyweek! Liczymy na Wasze zdjęcie, ciekawe materiały, które będziemy mogli opublikować w tej sekcji oraz na profilu fanpage na Facebooku, do której również zapraszamy!

Pamiętajcie, że zbieramy wśród nadesłanych materiałów na maila [email protected] wybierzemy i wynagrodzimy najciekawsze z nich!

Katechetów prosimy, aby wysyłając maila wpisać w jego treści nazwę szkoły, konkretną klasę oraz swoje imię i nazwisko. Każda klasa może wysłać jedną pracę w tygodniu (katecheta może wysyłać kilka opracować z różnych klas).

Udostępnij:
Chciałbyś nas wspomóc?
Numer konta bankowego: Raiffeisen Polbank 72 1750 0012 0000 0000 2670 3198
Odbiorca: Fundacja Młodzi dla Młodych
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe fundacji, holyweek

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: