Do Bożego Narodzenia zostało 13 dni!

Sobota - 12 grudnia

Roraty

W weekend odpoczywamy od rorat, ale za to odwiedzamy naszych przyjaciół z kanału „Błogosławieństwa”. Dzisiaj zaproponują Wam wspólne przygotowanie kartek świątecznych i konkurs. Zerknijcie także na ich stronę i pobierzcie specjalną kolorowankę na III Niedzielę Adwentu. Jutro będzie okazja o tym posłuchać i porozmawiać w swojej rodzinie.

 

Błogosławieństwa – kolorowanki

Miernik Światła

STÓŁ JAK MIŁOŚĆ – W TYM ROKU NAJWIĘSZY

Gdy coraz więcej adwentowego światła, kolejne świece zapalają się na wieńcu, Światło w Familoku też bardziej płonie. Bo potrzeba węgla – tam gdzie go brakuje, bo potrzeba Światła Miłości – tam gdzie koniecznie trzeba go przynieść.

 

Wolontariusze, darczyńcy, sponsorzy, kapłani posługujący w programie duszpasterskim Światło w Familoku zwłaszcza w adwencie i w Boże Narodzenie starają się być razem z potrzebującymi.

Wigilia z bezdomnymi, co roku jest spożywana wspólnie. W tym roku, jak zawsze będziemy razem choć, w związku z pandemią, inaczej. Z racji na przepisy kolejność się zmieni. A więc najpierw Ewangelia, kolędy i życzenia w kościele. Upominki i dobre słowa. A potem Wieczerza spożywana przy największym stole świata, bo stojącym jednocześnie w pomieszczeniach probostwa, podpiwniczeniu kościoła, w altanie w ogrodzie farskim oraz wielu familokach i noclegowni dla mężczyzn i dla kobiet. W namiotach rozstawionych to tu, to tam. Zawsze jest sposób, aby być razem, bo to Miłość nas gromadzi.

Wigilia w tym roku będzie szczególna. Będąc oddaleni od wielu bezdomnych, możemy być blisko nich jak nigdy dotąd. Zadbamy aby opłatek, świeca, smaczne potrawy dotarły do nich. A o jedność zadba sam Jezus, w nim bowiem, żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Sądzę, że wszystkie rodziny – nie tylko wspólnota Ubogich i bezdomnych – w tym roku będą przez blisko siebie, nawet jeśli nie przy jednym stole.

Jeśli chcesz podarować świeczkę lub piernik do największego wigilijnego stołu, albo dorzucić się do kupna namiotu gdzie bezdomni będą mogli się spotkać – to prześlij datek na konto Nereusza z dopiskiem „dla Ubogich”.

Dzięki. Ks. Piotr Wenzel – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej Wirku oraz kapelan Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza i koordynator Światło w Famioloku.

www.nereusz.pl

Nr konta: 84 1940 1076 3097 3767 0004 0000

 

 

Wirtualna skrzynka intencji

Kod roratni: 7046

Księga tradycji

Przechodząc po zmroku ulicami naszych miast i wsi w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia możemy zobaczyć w wielu oknach nastrojowe światełka. Adwentowe świeczniki, które umieszcza się na parapetach, są bardzo charakterystyczne i posiadają schodkową budowę. Zazwyczaj mają też nieparzystą ilość świec. To symbol cudu Bożego Narodzenia, ale czy wiecie skąd wzięła się ta tradycja?

Odpowiadając na to pytanie należy przenieść się do 169 roku przed Chrystusem. Właśnie wtedy król Antioch IV zagarnął skarby Świątyni Jerozolimskiej, po czym przez pięć lat okupował miasto zamieniając świątynię na przybytek bożka Baala. Kiedy nastała wielka euforia z oczyszczenia i ponownego poświęcenia Świątyni, radość była tak wielka, że postanowiono świętować przez osiem dni, gdyż tak długo cudownie paliła się w świątyni resztka rytualnie czystej oliwy. Przez osiem dni świętowano i zapalano lampki oliwne. Z tej okazji pojawił się specjalny świecznik zwany Chanukiją oraz święta zwane Chanuka. Owe święto wypada w grudniu, a jego trwanie zbliżone jest w czasie do Bożego Narodzenia. Stąd też i w naszej tradycji pojawiły się świeczniki w oknach, które i dziś towarzyszą Cudowi Oczekiwania.

Konkurs

1. Jak nazywa się specjalny świecznik powstały na skutek wielkiej radości z ponownego odzyskania i oczyszczenia Świątyni?
2. Jak nazywa się akcja, tematycznie związana z jedną z naszych sekcji, której koordynatorem jest ks. Piotr Wencel?
3. Rozpoczął się weekend, a więc trzecie zadanie będzie dłuższe, a jego wyniki prosimy podesłać do niedzieli do 20:00. Przygotujcie krótki wiersz na temat Adwentu, waszej rodzinki i Holyweeka. Wiersze opublikujemy na stronie fanpage.
Uwaga! Wszystkie pytania konkursowe są za 2 punkty.

 

Bardzo serdecznie prosimy o cierpliwość w kwestii zliczania punktów. Odpowiedzi jest sporo 😉 a dzień liczy tylko 24 godziny 😃 Na szczęście znaleźliśmy lukę w czasoprzestrzeni między 24:00 a 26:00. Życzymy powodzenia w dalszej części konkursu. Prosimy tez o dosyłanie odpowiedzi w tym samym dniu, w którym zostały opublikowane pytania, to znaczy przed północą.

 

Zerknij na naszego fanpage’a Holyweek na Facebook’u!

 

Wszystkie odpowiedzi wyślij w jednym mailu ([email protected]) . Wpisz w tytule wiadomości słowa „konkurs dzień 12”. Nie zapomnij napisać o swoim profilu, abyśmy wiedzieli komu doliczyć punkty konkursowe.

Pieśń świąteczna
Czas oczekiwania nie może obyć się bez pięknej melodii. W świąteczny nastrój wprowadzi nas zespół niemaGOtu, póki co w tylko w wersji instrumentalnej, ale niebawem...


Podziel się sobą!
Bardzo dziękujemy Wam za wspólne tworzenie projektowej rodziny! Mamy nadzieję, że zamieszczone na stronie materiały pozwoliły Wam lepiej przeżyć ten dzień. Jeśli tak było, a czujecie w swoich sercach, że warto się tym podzielić – wyślijcie do nas maila ze zdjęciem, filmikiem lub dobrym słowem. Niektóre z nich wykorzystamy na naszej stronie i fanpage'u. Dobrze, że jesteście!
[email protected]

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: