Do Bożego Narodzenia zostało 16 dni!

Środa - 9 grudnia

Roraty

Zapraszamy do uczestnictwa w roratach o 6:45 z Parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich oraz o 18:00 z Parafii św. Bartłomieja w Bieruniu. Uzyskane kody roratnie pozwalają na odblokowanie obrazka (wpisz kod do skrzynki). Życzymy owocnego czasu odkrywania Cudu nad cudami!

 

Roraty poranne – 6:45

 

 

 

Roraty wieczorne – 18:00

 

 

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania filmiku dla dzieci o Eucharystii!

 

 

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania filmiku dla rodziców o Eucharystii!

Miernik Świtała

Zobaczcie! Nasza choinka zabłysła kolejnym światłem!

Dzisiaj w mierniku światła wyjątkowa – wzruszająca – piękna historia pewne rodziny! Przeczytajcie sami!

Adwent to radosny czas oczekiwania. U Maryi czas Adwentu rozpoczął się w momencie, kiedy Archanioł Gabriel zwiastował Jej dobrą nowinę. Jako Matka, oczekiwała swojego Syna, by wydać Go na świat. Kobieta, która dowiaduje się, że nosi pod swoim sercem nowe życie, staje się matką. Rozpoczyna się nowy etap w jej życiu- okres oczekiwania na przyjście dziecka, jej dziecka. Tak było też w naszym przypadku.

Mieliśmy już za sobą dwa Adwenty i dwójkę dzieci obok siebie. To była nasza trzecia ciąża. Kiedyś myśleliśmy o dwójce dzieci ale kiedy Bóg zajął w naszym życiu miejsce najważniejsze, otwarliśmy się na życie. Był test ciążowy, potem badanie usg, ciąża była potwierdzona. Rozpoczął się kolejny Adwent w naszym życiu. I tak, jak jest to czas pełen radości i planowania, u nas został nieco zaburzony. Okazało się, że nasze dzieciątko ma wadę mózgoczaszki (wada letalną) i oznaczało to, że jeśli urodzi się żywe, długo z nami nie będzie. Otrzymaliśmy „propozycję” terminacji ciąży bo wada była nieuleczalna i mieliśmy „prawo” usunąć nasze dziecko. Nie braliśmy pod uwagę takiego rozwiązania bo było ono sprzeczne z naszymi wartościami i zasadami, które wyznajemy. Ten Adwent był nieco inny niż poprzednie ale pogodziliśmy się z wolą Pana Boga i Jego planem na nasze życie. Zaufaliśmy Mu i oczekiwaliśmy na rozwiązanie ciąży. Trafiliśmy pod opiekę Śląskiego Hospicjum Perinatalnego w Katowicach, gdzie specjaliści wspierali nas na każdym etapie ciąży.

Kiedy zbliżał się czas przyjścia na świat naszej córeczki, wszystko mieliśmy zaplanowane. Rodzice chrzestni, ksiądz, najbliższa rodzina. Modlitwa przed porodem. Anusia przyszła na świat poprzez cesarskie cięcie. Kiedy usłyszałam jej płacz, skończył się kolejny Adwent w moim życiu. Chwała Panu, żyje- pomyślałam. Mogłam ją przez krótką chwilkę przytulić i poczuć jej ciepło. Personel medyczny wykonywał procedury medyczne, Anusia pojechała na chrzest z najbliższymi a ja modliłam się by Bóg dał mi choć parę chwil, by potrzymać swoje żywe dzieciątko w ramionach.

Bóg jest dobry. Dał nam całe 28 godzin byśmy mogli nacieszyć się naszą córeczką. Odeszła do Pana w naszych ramionach otoczona modlitwą. Zdążyła poznać swoją siostrę, babcie, prababcie i dziadków, którzy mogli ja wziąć na ręce. Teraz mamy naszą świętą w Niebie, która zanosi nasze prośby do Pana. Adwent z udziałem Ani zmieniał serca ludzi, ich podejście do życia, do Boga, uczył szacunku do drugiego człowieka. I choć skończył się nieco inaczej, w naszej rodzinie Boże Narodzenie nadal trwa i widzimy tego konkretne owoce.

 

Wirtualna skrzynka intencji

 

 

Kod roratni: 5823

Księga Tradycji

Roraty to inaczej Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie. Skąd w zasadzie wzięła się ich nazwa? Wyjaśnienie jest bardzo proste – nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na jej początku: „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę niebiosa”.

Roraty rozpoczynają się przy zgaszonych światłach. Zapalamy je dopiero podczas śpiewania hymnu Chwała na wysokości Bogu, który jest wykonywany jest w Adwencie tylko podczas rorat. Podobnie fioletowy kolor szat liturgicznych podczas rorat zastępujemy bielą – symbolem radości, światła i czystości. To ważna informacja, warta zapamiętania.

 

W tradycji polskiej był kiedyś taki zwyczaj, że obok roratniej świecy stał w prezbiterium kościoła specjalny siedmioramienny (tzw. schodkowy) świecznik. Jego świece zapalali kolejno przedstawiciele wszystkich stanów – począwszy od króla, przez duchowieństwo, senatorów, szlachtę, rycerzy, wreszcie mieszczaństwo, aż do najuboższych. Wypowiadano przy tym słowa: „Jestem gotowy na sąd Boży”. W ten sposób wszyscy uczestnicy Rorat przygotowywali się z jednej strony do liturgicznych obchodów pamiątki dnia narodzin Jezusa Chrystusa, a z drugiej do ostatecznego przyjścia Jego Królestwa – paruzji.

Konkurs

  1. Nad jakim miastem zatrzymała się Gwiazda betlejemska? 😉 35°12′E 31°43′N
  2. Jak nazywała się malutka chora córeczka bohaterów opowieści z Miernika Światła?
  3. Z jakich dwóch powodów, według bohaterów słuchowiska dla dzieci, całuje się ołtarz na początku Mszy św.?

 

 

Pieśń świąteczna
Czas oczekiwania nie może obyć się bez pięknej melodii. W świąteczny nastrój wprowadzi nas zespół niemaGOtu, póki co w tylko w wersji instrumentalnej, ale niebawem...


Podziel się sobą!
Bardzo dziękujemy Wam za wspólne tworzenie projektowej rodziny! Mamy nadzieję, że zamieszczone na stronie materiały pozwoliły Wam lepiej przeżyć ten dzień. Jeśli tak było, a czujecie w swoich sercach, że warto się tym podzielić – wyślijcie do nas maila ze zdjęciem, filmikiem lub dobrym słowem. Niektóre z nich wykorzystamy na naszej stronie i fanpage'u. Dobrze, że jesteście!
[email protected]

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: