Do Bożego Narodzenia zostały 3 dni!

Wtorek - 22 grudnia

Roraty

Zapraszamy do uczestnictwa w roratach o 6:45 z Parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich oraz o 18:00 z Parafii św. Bartłomieja w Bieruniu. Uzyskane kody roratnie pozwalają na odblokowanie obrazka (wpisz kod do skrzynki). Życzymy owocnego czasu odkrywania Cudu nad cudami!

Roraty poranne – 6:45

 

 

Roraty wieczorne – 18:00

 

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania filmiku dla dzieci o Eucharystii!

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania filmiku dla rodziców o Eucharystii!

 

Live chat z niemaGotu!

Miernik Światła

Trzeci język miłości to prezenty. Szczególnie mocno lubią je wszystkie dzieci. Otrzymując jakąś niespodziankę jest nam bardzo miło. Czujemy się zaskoczeni i wdzięczny, że ktoś o nas pamiętał. Prezenty ważne są także dla dorosłych. Nie muszą one kosztować milion dolarów. Czasami te drobne, może własnoręcznie wykonane, mają o wiele większą wartość niż te, zakupione w markowych sklepach. A ty dałeś już dzisiaj komuś prezent?

Wirtualna skrzynka intencji

Kod roratni: 5559

Księga Tradycji

Kto u was stroi choinkę? Skąd się wziął ten zwyczaj? Ubieranie choinki to świetna zabawa dla całej rodziny. Niektórzy przyozdabiają choinkę dopiero w dniu Wigilii, a inni dużo wcześniej.

Przygotowywanie ozdób i wspólne ubieranie choinki to wielka radość dla najmłodszych. Z wypiekami na twarzy tworzą łańcuchy, które zawisną na świątecznym drzewku. A gdy ktoś pochwali taką własnoręcznie wykonaną ozdobę – rosną w oczach. Dorośli chcieliby robić wszystko szybko, z biegiem lat zapominają o tym, jak ważne jest celebrowanie małych rzeczy, takich jak właśnie ubieranie świątecznej choinki.

Teraz trochę historii!
Pierwsze udokumentowane w historii drzewko bożonarodzeniowe, ozdobione świeczkami, pojawiło się na pochodzącej z 1509 r. rycinie Lucasa Cranacha Starszego. Wcześniejsze wzmianki o jodłowym drzewku, używanym do celów obrzędowych, pochodzą z terenu Alzacji. To dzisiaj część Francji, ale historycznie jest to obszar kultury niemieckiej.

Na Nowy Rok 1493 mieszczanie Strasburga zakupili dziewięć jodeł, by ustawić je w kościołach dziewięciu parafii swojego grodu. Choinkowego drzewka, jak widać, nie kojarzono jeszcze wtedy z Bożym Narodzeniem, lecz ogólnie z okresem zimowego przesilenia. Wzmianka o wigilijnej jodełce w kościele pojawia się dopiero w 1527 r. i pochodzi ze Stockstadt nad Menem. Niedługo potem bożonarodzeniowe drzewka ustawiono na rynkach Rygi i Rewla (dziś Tallin)

Konkurs

1. Kiedy i na czym pojawiło się pierwsze ozdobione drzewko bożonarodzeniowe? Zajrzyj do „Księgi Tradycji”

2. Co muszą zrobić rodzice, a co dzieci w dzisjeszym zadaniu w zakładce „Czas dla nas”?

3. Święty Józef znalazł jakieś stare manuskrypty…

 

 

 

Uwaga! Wszystkie pytania konkursowe są za 2 punkty.
Bardzo serdecznie prosimy o cierpliwość w kwestii zliczania punktów. Odpowiedzi jest sporo 😉 a dzień liczy tylko 24 godziny 😃 Na szczęście znaleźliśmy lukę w czasoprzestrzeni między 24:00 a 26:00. Życzymy powodzenia w dalszej części konkursu. Prosimy tez o dosyłanie odpowiedzi w tym samym dniu, w którym zostały opublikowane pytania, to znaczy przed północą.

 

Zerknij na naszego fanpage’a Holyweek na Facebook’u!

 

Wszystkie odpowiedzi wyślij w jednym mailu ([email protected]) . Wpisz w tytule wiadomości słowa „konkurs dzień 22”. Nie zapomnij napisać o swoim profilu, abyśmy wiedzieli komu doliczyć punkty konkursowe.

Pieśń świąteczna
Czas oczekiwania nie może obyć się bez pięknej melodii. W świąteczny nastrój wprowadzi nas zespół niemaGOtu, póki co w tylko w wersji instrumentalnej, ale niebawem...


Podziel się sobą!
Bardzo dziękujemy Wam za wspólne tworzenie projektowej rodziny! Mamy nadzieję, że zamieszczone na stronie materiały pozwoliły Wam lepiej przeżyć ten dzień. Jeśli tak było, a czujecie w swoich sercach, że warto się tym podzielić – wyślijcie do nas maila ze zdjęciem, filmikiem lub dobrym słowem. Niektóre z nich wykorzystamy na naszej stronie i fanpage'u. Dobrze, że jesteście!
[email protected]

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: