Do Bożego Narodzenia zostało 6 dni!

Sobota - 19 gudnia

Roraty

Dzisiaj, w ramach rorat, chcemy wsłuchać się w pełne brzmienie Pieśni Świątecznej o wierności Boga, która towarzyszy nam w projekcie Holyweek. Do tej pory słyszeliście zaledwie linię melodyczną w niektórych filmikach lub po prostu odtwarzając ją u doły strony. Teraz prezentujemy ją w pełni 😉

We wtorek o godz. 20:00 czeka nas jeszcze ostatnie przed świętami spotkanie z Olą i Kubą z zespołu niemaGOtu! Wtedy też będzie mowa o świątecznej pieśni. Zanim to jednak nastąpi poćwiczcie dobrze tekst i melodię!

Miernik Światła

Do Bożego Narodzenia zostało 6 dni!
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Zostało do niego już tylko kilka dni. Trzeba zatem zadać sobie ważne, ale to naprawdę ważne pytanie… co jest najważniejszego w Święta? A potem do tego dążyć. Posłuchajcie, co na ten temat myśli pewna rodzinka.

 

Wirtualna skrzynka intencji

 

 

Księga Tradycji

Kolejną rzeczą, bez której nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia, są jasełka. W XIII wieku wraz z pojawieniem się stajenek zaczęto odtwarzać biblijną scenę narodzin Chrystusa bazującą na tekstach Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza.

Tradycja opisuje, że dniem rozpoczęcia wystawiania „jasełek” jest drugi dzień świąt, czyli dzień Św. Szczepana. Teatralne sceny na temat przyjścia Chrystusa Pana na świat skupiają wiele ludzi, którzy chcą przypomnieć sobie tą wyjątkową chwilę.

Nazwa „jasełka”, wywodzi się od słowa „jasła”, a jasło to inaczej żłób i dlatego przedstawienia wyobrażające narodzenie Chrystusa w stajence betlejemskiej nazwano jasełkami.

Pierwotnie jasełka organizowane były tylko w kościołach. Na tle dekoracji z grotami, skałami, roślinnością, obok żłóbka ustawiano nieruchome figurki Maryi i Józefa oraz adorujące postacie pastuszków, zwierząt, trzech mędrców. Obecnie przybierają one coraz to nowsze formy, często osadzone we współczesnych realiach.

Konkurs

  1. Dziś o godzinie 15:00 na fanpage Holyweek pojawi się post, na którego prosimy, abyście własnymi słowami, prosto z serca napisali czym dla Was jest relacja z Jezusem lub jak ją przeżywacie. Nie zapomnijcie o podaniu nazwy użytkownika z Holyweek’a. Jeśli nie macie konta na facebook to poproście oto kogoś znajomego! (Czas na to macie do godziny 20:00 do niedzieli!)

Wykorzystajcie dobrze czas weekendu i IV niedzieli Adwentu. Przedyskutujcie to i spędźcie czas ze swoją rodzinką!

 

Uwaga! Wszystkie pytania konkursowe są za 2 punkty.

 

Bardzo serdecznie prosimy o cierpliwość w kwestii zliczania punktów. Odpowiedzi jest sporo a dzień liczy tylko 24 godziny Na szczęście znaleźliśmy lukę w czasoprzestrzeni między 24:00 a 26:00. Życzymy powodzenia w dalszej części konkursu. Prosimy tez o dosyłanie odpowiedzi w tym samym dniu, w którym zostały opublikowane pytania, to znaczy przed północą.

Zerknij na naszego fanpage’a Holyweek na Facebook’u!

 

UWAGA, UWAGA! Podajemy odpowiedzi na trudniejsze pytania z 15, 17 i 18 grudnia 😉

Odpowiedzi na trudniejsze pytania:

Pamiętacie zagadkę z jedzonkiem i pasterzami? „Abiasz często nosił ze sobą banany Ruben lubił zajadać się serem Micheasz zabrał ze sobą tej nocy naleśniki Co miał przy sobie Baruch?
A) pieczywo
B) cebulę
C) falafel
D) pomidory
E) tortillę
F) hamburgera”
Gratulujemy tym, co wybrali cebulę! Zauważcie, że każde jedzonko zaczyna się na następną literę w alfabecie (pomijając polskie znaki oczywiście) w odniesieniu do imienia pasterza. Abiasz miał banany – ponieważ „b” jest po „a”; Ruben – ser, a więc Baruch musiał mieć coś na literkę „c” – została tylko cebula.

A co z tą zagadką?
…Julka kłamała zawsze w piątki, soboty i niedziele. Adaś natomiast we wtorki, środy i czwartki. W który dzień będą mogli razem powiedzieć „będę jutro kłamał”? Oczywiście w czwartek, dlaczego? Julka w czwartek mówi prawdę, więc mówiąc „będę jutro kłamała” – to znaczy w piątek – będzie kłamała, co jest zgodne z prawdą. Adaś w czwartki kłamie, więc mówiąc „będę jutro kłamał”, a skoro kłamie, więc będzie mówił prawdę, co jest zgodne z prawdą, bo w piątki zawsze mówi prawdę.

 

A wcześniejszą zagadkę z Józefem i gwiazdami? Czy jesteście w stanie zgadnąć ile gwiazd znajduje się w ostatnim gwiazdozbiorze (D)?
Gwiazdozbiór A: 2 + 4 + 6 = 48 gwiazd
Gwiazdozbiór B: 3 + 5 + 9 = 85 gwiazd
Gwiazdozbiór C: 8 + 3 + 7 = 54 gwiazdy
Gwiazdozbiór D: 5 + 6 + 2 = ???

Tajemnica św. Józefa była następująca: wpierw wszystkie cyfry dodawał, a potem mnożył przez środkową i tak w każdym rzędzie. Zatem w gwiazdozbiorze D mamy 78 gwiazd (13*6)

Pieśń świąteczna
Czas oczekiwania nie może obyć się bez pięknej melodii. W świąteczny nastrój wprowadzi nas zespół niemaGOtu, póki co w tylko w wersji instrumentalnej, ale niebawem...


Podziel się sobą!
Bardzo dziękujemy Wam za wspólne tworzenie projektowej rodziny! Mamy nadzieję, że zamieszczone na stronie materiały pozwoliły Wam lepiej przeżyć ten dzień. Jeśli tak było, a czujecie w swoich sercach, że warto się tym podzielić – wyślijcie do nas maila ze zdjęciem, filmikiem lub dobrym słowem. Niektóre z nich wykorzystamy na naszej stronie i fanpage'u. Dobrze, że jesteście!
[email protected]

Partner strategiczny:


Pozostali partnerzy projektu: